תאונה קטלנית

תאונה קטלנית
תאונה קטלנית

מה המשמעות המשפטית של תאונה קטלנית בה היינו מעורבים?

תאונות תמיד יכולות לשנות את החיים שלנו מקצה לקצה  – דווקא בגלל שהן אירוע לא צפוי שלא ניתן לחזות אותו מראש. במקרה בו קרתה תאונה קטלנית בדגש על תאונת דרכים הדבר החשוב ביותר הוא שנצא ממנה בריאים ונחלים מהפציעות. ולעולם לא לבצע גם הפקרה של הנפגע או יותר נכון של המנוח או המנוחה ולא להזיז את הרכב מאחר והללו שניהם וכל אחד לחוד אסורים בתכלית עליהם עונשים חמורים מאד.

תאונה קטלנית היא תאונה שיש בה הרוגים בשונה מתאונה הגורמת חבלה של ממש או תאונת דרכים רגילה. במקרה של תאונה קטלנית נפתחת חקירת משטרה בדבר הגורמים לתאונה והאשמים בה. הגורמים המרכזיים לתאונות דרכים קטלניות הן הגורם האנושי.

כלומר, נהג הרכב או נהגי הרכבים שהיו מעורבים בתאונה. לגורם האנושי מצטרפים בדרך כלל תנאים נוספים שאינם תלויים בנהגים כמו תנאי ראות גרועים, מזג אוויר קשה או תשתיות דרך לא תקינות או מסוכנות.

תאונה קטלנית – כיצד קובעים מי אשם בה?

בשביל לקבוע מי הוא האשם העיקרי המשטרה מתחקרת עדים ועושה שימוש במצלמות אבטחה או מצלמות דרך. במקרה בו נהג הנאשם תחת השפעת אלכוהול או תחת השפעה של חומרים אסורים (לרוב ולא תמיד, ככל והוא היה אחראי לתאונה) האשמה עליו מוטלת, ושוב לרוב אך לא תמיד.

הכל תלוי מה יאמר הנאשם בחקירת משטרה, חקירת בוחן, כך למשל, במידה ויעלה גרסה ולפיה גורם זר התערב  או כוח עליון או חיה אשר רצה לכביש ואז הייתה תאונה בלתי נמנעת גם אם היא גרמה למותו של אדם אחר ולא ניתן להרשיע ובכלל להגיש כתב אישום נגד תאונה קטלנית עם גורם זר מתערב.

כמו כן, גם תלוי מה הממצאים אשר נאספו בזירה. במקרה בו דיברנו בטלפון הנייד, הסתנו את המבט מהכביש או לא צייתנו לחוקי התנועה (עצירה בתמרור עצור, נהיגה ברמזור אדום, נהיגה במהירות מופרזת, עקיפה בפס לבן וכדומה…).

יכולים להיות מקרים בנסיבות מקלות לאשמה בתאונה קטלנית כמו למשל: מצב רפואי קשה שקרה לנהג (שבץ או אירוע לבבי למשל) או תנאי קשים בדרך ותשתיות לקויות.

תאונה קטלנית והליכים משפטיים נגד הנהג שגרם לה במקרה בו נמצא החשוד אשם בחקירת משטרה. בכך, שגרם להתרחשות תאונה קטלנית עליו יהיה להתכונן להגשת כתב אישום בגין נהיגה ברשלנות, או כתב אישום של הריגה או כתב אישום של הריגה ברשלנות (ועוד סעיפים אחרים בהתאם לכל מקרה לגופו).

האופן בו קובעים את האישום שיעמוד נגדנו בבית המשפט תלוי בשיקול הדעת שהפעלנו בזמן הנהיגה (איזה חוקי תנועה הפרנו במידה שהובילה לתאונה) וגם בנסיבות נוספות (האם היינו תחת השפעה של חומרים אסורים שנהגנו, האם לא ישנו מספיק שעות לפני שנהגנו, האם קיימי נגדנו אישומי עבר בדבר עבירות תנועה או עבירות פליליות אחרות).

תאונה קטלנית – מה ההבדל בין תאונת פגע וברח ובין תאונה "רגילה"?

מעורבות בכל סוג של תאונה קטלנית אך המחוקק מבדיל בין תאונה קטלנית שהיא תאונת פגע וברח ובין תאונה שהיא "רגילה" כלומר איננה תאונה של פגע וברח.

תאונת פגע וברח היא תאונה בה אחד או יותר מהמעורבים בתאונה נוטשים את מקום התאונה מבלי להעניק סיוע לפצועים בשטח ולמעשה מפקירים אותם.

החוק מעניש בחומרה רבה יותר נהגים אשר האישום נגדם הוא לא רק תאונה קטלנית אלא תאונת פגע וברח קטלנית. עבירת ההפקרה בשטח של פצוע לאחר תאונת דרכים היא אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר שיש.

צור קשר, אנו כאן במטרה לעזור, משרדנו נותן ייעוץ משפטי ראשוני – ללא עלות.

עורך דין תעבורה | עו”ד תעבורה חיים אליה 0524-42-42-21 משרד 077-530-9587

אל תהסס ותתקשר לנייד גם במקרים דחופים 24/7.

סגירת תפריט
FrenchRussiaUSAPalestine
שלום, צריך ייעוץ ?
כתוב הודעה או התקשר.
דילוג לתוכן