חיים אליה - עורך דין תעבורה

תו נכה

תו נכה – איך מוציאים ?

תו נכה
תו נכה

תו נכה נועד לאפשר לאנשים בעלי מוגבלות בניידות שלהם או בעלי נכות של  מעל 60 אחוז לחנות בחניות נכים. בשביל להוציא תו נכה יש להוכיח למשרד התחבורה שיש לנו נכות בניידות. הוכחת הנכות נעשית על ידי מסמכים המאשרים זאת מהמוסד לביטוח לאומי, ממשרד הביטחון או ממשרד הבריאות.

סוגי הנכות שבגינם אדם זכאי לקבל תו נכה הם היותו מרותק לכיסא גלגלים, היותו קטוע רגל אחת או שתיים, עיוורון, אוטיזם, הורים  לילדים בעלי נכות, אנשים הזקוקים למכונת הנשמה וכל אדם שחוסר הניידות שלו מסכן את מצבו הבריאותי כאשר הוא נמצא מחוץ לבית שלו.

למי צריך לפנות בשביל להוציא תו נכה?

בשביל להוציא תו נכה עלינו קודם כל להסדיר לפי חוק מול מוסדות המדינה או משרדי הממשלה השונים את אחוזי הנכות שלנו.
ניתן לקבל אישור רשמי על אחוזי נכות משלושה גופים מרכזיים במדינה:

– משרד הביטחון
– משרד הבריאות
– המוסד לביטוח לאומי

לאחר שנקבל אישור והכרה על אחוזי הנכות שלנו ואחוז הנכות שיקבע לנו יהיה מעל ל-60 אחוז נהיה זכאים לפנות למשרד התחבורה ולבקש ממנו שינפיק לנו תו נכה.

תו הנכות הוא למעשה אישור שניתן לשים על הרכב שלנו שמעניק לנו רשות לפי חוק לחנות בחניו נכים או במקומות ברחוב הם החניה אסורה אלא לאנשים בעלי מוגבלות. בשנת 2005 יצאה תקנה חדשה לחוק שמסדיר את נושא חניות הנכים ולפיה אנשים בעלי תו נכה פטורים מתשלום עבור חניה (בניגוד לשאר האנשים שחייבים לשלם על חניה ברחוב).

מי זכאי להוציא תו נכה?

יש מספר קריטריונים שקובעים האם אדם מסוים זכאי לקבל תו נכה או לא. הזכאות נקבעת על פי סוג הנכות של כל אדם ואדם. אדם אשר יש לו מוגבלות בניידות ובהליכה והוא נעזר בקביים או בכיסא גלגלים באופן קבוע לשם ניידות מחוץ למקום המגורים שלו זכאי לקבל תו נכה. גם הורים לילדים עם נכות שסוג הנכות שלהם לא מאפשר להם ניידות רשאים להחזיק בתו נכה. עוד זכאים לקבל את התו הם אנשים בעלי נכות ברגל אחת או בשתי הרגליים אשר אינם יכולים להתנייד באופן עצמאי ללא רכב. גם אנשים בעלי דרגת נכות של מעל 60 אחוז (כולל ילדים) שסוג הנכות שלהם והמאפיינים שלהם פוגעים ביכולת הניידות שלהם ומסכנים את חייהם רשאים לקבל תו נכה.

אדם בעל עיוורון או לקות ראייה אשר יש לו תעודה מוכרת ממשרד הרווחה ומהשירות לעיוור זכאי גם לתעודה. לפי החוק רכב של אדם שקיבל תו נכה או רכב של ילד שהוריו קיבלו עבורו תו נכה חייב להיות זמין בכל עת ללא יוצא מן הכלל לשימוש שלו. ישנם מספר סוגים שונים של תווי נכה ואופי הנכות קובע איזה סוג תו כל אדם שזכאי לתו נכה יקבל. עורך דין מומחה יוכל לסייע לנו בפנייה מול רשויות המדינה ומשרדי המדינה בשביל קבלת הזכאות שלנו לתו הנכה והוכחת אחוזי הנכות וטיב הנכות שלנו.

משרדינו נותן ייעוץ משפטי ראשוני – ללא עלות.

עורך דין תעבורה | עו”ד תעבורה חיים אליה 0524-42-42-21 משרד 077-530-9587

אל תהסס ותתקשר לנייד גם במקרים דחופים 24/7.

אנא דרגו את המאמר

סגירת תפריט
×
שלום,
כתוב הודעה או התקשר.
USAIsraelUnknown
צור קשר
הגיעו אלינו