רישיון נהיגה

רישיון נהיגה

איזה סוגים של רישיון נהיגה יש בארץ?

רישיון נהיגה מהווה נכס חשוב שיכול לאפשר לנו להיות ניידים באופן עצמאי, להתפרנס בכבוד ולהיות עצמאיים יותר. בארץ קיימים סוגים שונים של רישיונות נהיגה אשר ניתנים לרכבים ממונעים בעלי נפח שונה מרכב דו גלגלי, כלה ברכב משפחתי ועד רכב כבד כמו משאית למשל. יש להבדיל בין רישיון מקומי שתקף רק בארץ, רישיון אירופאי ורישיון בינלאומי שתקף ברוב מדינות העולם (לפחות אלו המערביות). הסטנדרט בארץ דומה מאוד לזה האירופאי ולרוב מי שמוציא רישיון נהיגה לרכב דו גלגלי או לרכב משפחתי בארץ יזכה באופן אוטומטי או לאחר בחינה קצרה גם ברישיון אירופאי לאותם הרכבים.

רישיון נהיגה – איך מוציאים רישיון נהיגה?

בשביל להוציא אנחנו קודם כל חייבים לעבור בחינת תיאוריה. בחינת התיאוריה היא בחינה בה עלינו לענות נכון על שאלות בתחום התיאוריה של הרכב והנהיגה – כלומר כיצד יש לתחזק את הרכב וכיצד יש לנהוג בו בכביש לפי חוקי התעבורה בארץ. לאחר שנעבור את בחינת התיאוריה נהיה חייבים ללמוד שיעורים מעשיים בנהיגה עם מורה נהיגה (לכל כלי הרכב בארץ ניתן להוציא רישיון רק על ידי למידה עם מורה נהיגה). מספר השיעורים משתנה בהתאם לסוג הרישיון אותו אנחנו רוצים להוציא. לאחר שנסיים את מכסת השיעורים הקבועה בחוק ומורה הנהיגה שלנו יחשוב שאנחנו מוכנים לכך נצטרך לעבור בחינה מעשית בנהיגה על ידי בוחן של משרד התחבורה (טסט) בסיום המבחן נקבל רישיון נהיגה במידה עם עברנו אותו. ישנם סוגי רישיון כמו למשל רישיון לרכב פרטי שדורשים לפי חוק שנהג חדש לא ינהגו לבד ברכב (במידה והם מתחת לגיל 25) ללא נהג מלווה (נהג שיש לו כבר שנים רבות רישיון נהיגה).

מהן הזכויות והחובות של בעלי רישיונות נהיגה?

הזכויות של הנהגים בארץ הן הזכאות לקבל רישיון. כאשר אנחנו מעוניינים להוציא רישיון על רכב ציבורי או רכב כבד (אוטובוס או משאית למשל) נצטרך לעבור מבחנים שונים ולקבל אישור מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים (במידה ורופא המשפחה שלנו לא העניק לנו אישור רפואי להוציא רישיון). למעשה גם אם נרצה להוציא רישיון נהיגה לרכב פרטי או לרכב דו גלגלי נצטרך להביא אישור מרופא המשפחה שאנחנו כשירים לנהוג ונצטרך גם לעבור בדיקת עיניים בשביל לבדוק האם אנחנו זקוקים למשקפיים בזמן שאנחנו נוהגים. החובה המרכזית של כל נהג ונהג בארץ היא לנהוג לפי חוקי התנועה ובאופן שאיננו מסכן את שאר משתמשי הדרך (נהגים או הולכי רגל).

מה ההבדל בין רישיון נהיגה ישראלי ורישיון נהיגה בינלאומי?

אם אין לו רישיון ישראלי יהיה לנו קשה מאוד להוציא רישיון נהיגה בינלאומי (אלא אם יש לנו רישיון ממדינה אחרת). רישיון בין לאומי יכול לאפשר לנו לנהוג גם במדינות זרות בחוץ לארץ כמו מדינות אירופה וארצות הברית נהג אשר יש לו הרשעות קודמות בתחום התעבורה יצטרך להתמודד עם כך שאולי הוא לא יהיה מורשה להוציא רישיון בין לאומי בגין העבירות שלו.

בעניין אופניים חשמליים הגבלת רישיון נהיגה מגיל 16 ראה במאמר אופניים חשמליים חוק

סגירת תפריט
FrenchRussiaUSAPalestine
שלום, צריך ייעוץ ?
כתוב הודעה או התקשר.
דילוג לתוכן